شهرستان باخرز

شهرستان باخرز

معرفي شهرستان باخرز

باخرز يكي از شهرستان‌هاي استان خراسان رضوي در شمال شرقي ايران است. مركز اين شهرستان، شهر باخرز است. باخرز در مرداد ماه سال 1389 از بخش به شهرستان ارتقا يافت.شهرستان باخزر داراي دو بخش مركزي و بالاولايت با مركزيت قلعه نو است.

مقدمه:

شهر باخرز مركز باخرز">شهرستان باخرز در مجاورت شهر قديمي مالين كه از قديمي ترين مراكز سكونتي منطقه بشمار مي رود استقرار يافته است . مالين از شهرهاي آباد قبل از اسلام بوده كه به عنوان تنها كانون شهري در ناحيه باخرز بين هرات و نيشابور وجود داشته است .

در طول تاريخ حوادث زيادي بر اين شهر گذشته ، زماني آباد و پر رونق و زماني كم جمعيت و ويران ، امروزه از مالين فقط تلي از خاك در تپه هاي جنوب شرقي شهر فعلي باخرز وجود دارد. حوادث مختلف ، بارها و بارها جمعيت باخرز را دچار دگرگوني نموده است. از سوي ديگر باخرز يكي از قديمي ترين نقاط جمعيتي شهرستان محسوب مي شود بطوريكه تا سال 1368 به عنوان يك روستا و مركز دهستان بالا ولايت ايفاي نقش مي نموده كه در سال 1369 دهستان بالا ولايت به بخش باخرز ارتقاء يافته و روستاي شهر نو در سال 1372 رسماً به شهر باخرز تبديل گرديده شهر باخرز به عنوان دومين نقطه شهري در شهرستان تايباد بشمار مي رود كه در نيمه غربي شهرستان در كنار رودخانه روسي در جلگه باخرز واقع شده است ، اين شهر مركزيت بيش از 50 روستا را عهده دار مي باشد و در مسير جاده ارتباطي تايباد به تربت حيدريه واقع شده است . اين شهر با توجه به موقعيت خوب آب و هوايي در محاصره سرزمينهاي حاصل خيز و باغات سرسبز قرارداردو جزء شهرهاي خوش آب و هواي نيمه شرقي كشور محسوب مي شود . 

موقعيت جغرافيايي وتقسيمات سياسي:

شهر باخرز در عرض جغرافيايي (12 35 ) شمالي و طول جغرافيايي ( 19 60 ) شرقي واقع شده است . اين شهر در در ارتفاع 1279 متري از سطح دريا استقرار دارد . شهر باخرز از شمال با فاصله 45 كيلومتر به تربت جام متصل مي شود، از سمت جنوب ، ارتفاعات باخرز و روستاهاي كوهستاني و خوش آب و هواي ارزنه ، ارخود و كرديان منتهي مي شود . از سمت غرب با فاصله 75 كيلومتري به شهر تربت حيدريه مرتبط مي شود . شهر باخرز از سمت شرق با فاصله 50 كيلومتر به شهر تايباد مرتبط مي شود .

توپوگرافي ( پستي و بلندي ):

وضعيت شهر باخرز از نظر طبيعي و نحوه استقرار شهر، اساساً در دامنه يك رشته از كوه هاي جنوبي منطقه قرار دارد . اين رشته ارتفاعات كه بنام ارتفاعات باخرز ناميده مي شود در امتداد شمال غرب – جنوب شرق و ادامه رشته جنوبي كوههاي كوه سرخ در 70 كيلومتري شرق تربت حيدريه است كه شهرستان تايباد را از شهرستان خواف جدا مي سازد . بلندترين قلل اين رشته كوه عبارتند از تورانه ، زرداب، سفيد كوه، كوه سنگي ، كوه آبقه ، قله كوه باخرز در بخش جنوبي شهر قرار دارد و، شهر باخرز در دامنه آن گسترده است ، اين كوه 1755 متر ارتفاع دارد.

آب و هوا:

شهر باخرز جزء منطقه آب و هواي خشك و نيمه خشك شمال شرقي ايران است كه داراي آب و هواي نسبتاً بياباني با زمستانهاي سرد و تابستانهاي گرم است . ميزان بارندگي بين 250 تا 300 ميلي متر مي باشد ، فصل بارندگي از اواخر مهر شروع شده و در اوخر فروردين ماه به پايان مي رسد.

پوشش گياهي :

شهر باخرز در يك موقعيت نيم كوهستاني در منطقه نيم خشك واقع شده است ، اطراف شهر اراضي حاصل خيز و مرغوبي وجود دارد . تا سال 1371 به عنوان يك روستا ايفاي نقش مي نموده و فعاليت اصلي مردم كشاورزي و باغداري بوده است . قنوات پر آب نيز در اطراف شهر جهت آبياري مزارع و باغات وجود دارد. بنابراين اراضي حاشيه شهر در نيمه جنوب و جنوب شرقي به كشت ديم گندم و جو و مراتع كه پوشيده از گياهان درضه ، خارشتري ، اسپند، گون، قيچ و جارو مي باشد. اراضي حاشيه شمالي و غربي بيشتر به كشت زعفران و محصولات آبي مثل گندم ، جو، چغندر، اختصاص يافته است. اراضي حاشيه جنوب غربي بيشتر به باغات ميوه اختصاص يافته كه مساحت قابل توجهي را اشغال نموده است، منابع طيبعي پارك جنگلي را به وسعت 18 هكتار در حاشيه غربي شهر ايجاد نموده است در فضاهاي داخل شهر مساحتي حدود 26 هكتار به باغات ميوه اختصاص دارد كه فضاي سبز بسيار خوبي را ايجاد نموده است

وجه تسميه:

باخرز به جاي اينكه به يك شهر يا آبادي گفته شود ، از قديم الايام به محدوده وسيعي بين هرات و نيشابور اطلاق مي گرديد. در اغلب منابع جغرافيايي عمدتاً اين نام براي معرفي يكي از آبادي هاي قابل توجه باخرز يعني مالين و حومه آن بكار رفته است. پس از ويراني مالين آبادي هاي پراكنده در اطراف خرابه هاي شهر با اهميت مالين استقرار يافته كه با وجود آن كه هر يك بنام خاصي معروف بوده اند ، اما به مجموعه آنها باخرز مي گفتند و اين نام بعدها با اتحاد اين آباديها باخرز نام گرفت كه با شروع اقدامات عمراني دوره هاي معاصر به شهر نو شهرت يافت . اما هيچگاه نام اصيل باخرز را براي هميشه از خود دور نساخت و نهايتاً در سالهاي اخير به همان اهميت گذشته بازگشته است.

در فرهنگ آنندراج آمده است كه باخرز... نام قصبه اي است از خراسان در طرف غرب هرات و مسكن اصلي هزاره است ... نام اين ناحيه در متون تاريخي به صورت باد هزره( گواخرز و باخرز) نيز آورده شده است .

ياقوت حموي در اين خصوص چنين نوشته است، باخرز اصل آن به زبان پهلوي باد هزره بوده است زيرا آنجا وزيدن گاه بادهاست . در دوره قاجاريه برخي از مورخين توصيف نسبتاً خوبي از باخرز به دست مي دهند ، از جمله مي توان از اعتماد السلطنه ، شيرواني ، چارلز ادوارد، ييت و مك گرگور نام برد. شيرواني چنين نوشته است : باخرز : ولايتي است خوش آب و هوا و هوايش دلكش و مشتمل است بر پنجاه پاره قريه آباد ، مردمش حنفي اعتقاد ، اكثر قرايش در ميان جبال و طرف مشرق هرات واقع است و سمت شماليش واسع و از طرف هزاره محمد خان نامي شهري وسط آنجا بنا نموده و موسوم به نوشهر ( شهر نو) ساخته ، عمارات خوب و قصورات مرغوب در ان شهر طرح انداخته ، مشتمل است تخميناً بر هزار باب خانه و انواع نواكه و جبوب در ان ديار به عاليت خوب نمايد ، قديم الزمان ارباب فضل و ايقان از آن مكان برخاسته اند.

جمعيت در سرشماري سال 1395

باخرز">شهرستان باخرز داراي 15525 خانوار ، 54615 نفر كه از اين تعداد 27580 نفر مرد و 27035 نفر زن ميباشند . 

جاذبه هاي گردشگري باخرز

1- مقبره شيخ عبدالله

اين مقبره در نزديكي و روبروي قلعه تاريخي مالين است . اين مقبره منتسب به فرزند شيخ جام است .

2- مقبره شيخ تاجدار

اين مقبره در دامنه كوههاي شهر باخرز است .

3- دره زيبا و ييلاقي ارزنه

4- منطقه ييلاقي درخت جوز . 5 كيلومتري دره ارزنه

5- مقبره جلال الدين در نزديكي دره ارزنه

6- شهر تاريخي مالين 

7- تپه تاريخي اسكندرآباد 

8- منطقه ييلاقي چشمه زرد كرديان 

9- منطقه خوش آب و هواي ژرف چهارطاق 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ | ۰۹:۱۶:۰۶ | T.Cell
شهرستان باخرز، باخرز، سلام باخرز، وجه تسميه باخرز، دليل نامگذاري باخرز، موقعيت جغرافيايي باخرز، جمعيت شهرستان باخرز، سرشماري سال 95،،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
شهرستان باخرز
جدید, new نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

شهرستان باخرز
جدید, new نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان